وکیل بانکی در تهران

وکیل بانکی در تهران + مشاوره رایگان

درخواست وکیل خانم

درخواست وکیل بانکی در تهران

امروز در این مقاله سعی داریم تا به این موضوع بپردازیم که در وهله اول به وکیل بانکی در تهران و  در وهله دوم به این سوالات پاسخ دهیم که وکیل بانکی چه کسی است؟ خصوصیات وکیل بانکی چیست؟ تخصص های وکیل بانکی کدامند؟ وظایف وکیل بانکی چیست؟ و …. پس با ما همراه باشید…

هم چنین باید گفت اگر نیاز به یک وکیل خانم در کرج و یا تهران دارید، از همین صفحه می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید.

  درخواست وکیل بانکی در تهران

  حقوق بانکی چیست؟

  حقوق بانکی به مجموعه قوانین و مقرراتی اشاره دارد که در زمینه عملیات بانکی و امور مالی اعمال می شود. این حقوق شامل مواردی مانند تعهدات بانکی نسبت به مشتریان، مسائل مرتبط با امنیت و حفاظت اسناد مالی، نرخ های بهره و سود بانکی، وظایف و مسوولیت های بانک ها در مقابل مشتریان و موارد مالی مرتبط با تراکنش های بانکی می شود. این حقوق توسط نهاد های قانونی و نظارتی تعیین می شود و مهم است که افراد و شرکت ها در تعاملات بانکی و مالی خود از آن ها پیروی کنند.

  البته تعریف کامل و جامعی از حقوق بانکی ارائه نشده است ولی بهتر است این طور تعریف شود که حقوق بانکی مجموعه قوانینی است که بر رابطه بانک ها با هم، بانک ها با مردم و بانک ها با دولت نظارت می کند و این قواعد بر عملیات بین آن ها حاکمیت دارد.

  حقوق بانکی یک مبحث میان رشته ای است یعنی از طرفی زیر شاخه حقوق خصوصی و از طرف دیگر زیر شاخه حقوق عمومی است. حقوق خصوصی به دلیل این که اولا فعالیت های بانک ها جزو اعمال تجاری محسوب می شود و ثانیا عقود بانکی در زمینه جذب منابع و مصارف بانکی، زیر شاخه حقوق مدنی می باشد و ثالثا حدود مسئولیت مدنی بانک ها و کارمندان آن ها در مقابل مشتریان را باید در قواعد عمومی جست و جو کرد.

  حقوق عمومی به دلیل این که فعالیت بانک ها باید تحت نظارت و در چهارچوب قواعد و دستورات بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت و سیاست گذار قوانین پولی و مالی کشور باشد و به هیچ وجه حق تخطی از این قواعد را ندارند. پس در نتیجه منابع حقوق بانکی به دو دسته منابع خاص و منابع عام تقسیم می شوند. منظور از منابع خاص منابعی است که فقط و فقط به صورت اختصاصی در حیطه بانکداری تصویب شده اند که شامل قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بانکی بدون ربا و قانون ملی شدن بانک ها، قانون اداره امور بانک ها و … می شوند.

  منظور از منابع عام همان منابع کلی است که قسمت هایی از آن ها در عملیات بانکی استفاده می شوند مانند قانون مدنی، قانون تجارت، قانون صدور چک، قانون ثبت و آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدکی به شکایت از عملیات اجرای، قوانین بودجه سالیانه کشور و قوانین برنامه های پنج ساله توسعه کشور.

  لازم به یادآوری است که نباید از بخشنامه های بانک مرکزی، مصوبات شورای پول و اعتبار، عرف بانکداری و نامه های عمومی بانک مرکزی به عنوان مرجع قاعده گذار و آمره بانک ها و تعیین کننده رویه های بانکی و عرفی در بانک ها غافل شد و قطعا اهمیت پیروی از این بخشنامه ها کم تر از قوانین قبلی ذکر شده نخواهد بود.

  حقوق بانکی چیست؟

  وکیل بانکی چه کسی است؟

  وکیل بانکی کسی است که تخصص او در حوزه مسائل مرتبط با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری می باشد. وکیل بانکی در تهران به مشاوره و راهنمایی و وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی در دعاوی و پرونده هایی می پردازند که یک طرف آن بانک است و یا به نوعی به بانک ارتباط پیدا می کند.

  خصوصیات و تخصص های  وکیل بانکی در تهران چیست؟

  وکیل بانکی در تهران باید دارای تخصص و ویژگی های خاصی باشد تا بتواند به عنوان یک حرفه ای موثر در زمینه حقوق بانکی عمل کند. برخی از این ویژگی ها و خصوصیات مهم وکیل بانکی عبارت اند از:

  تخصص حقوقی : وکیل بانکی باید دانش عمیقی در زمینه قوانین مرتبط با بانک داری، پولی، مالی و مالیاتی، معاملات مالی و امور مرتبط داشته باشد.

   تجربه: تجربه در مورد مسائل بانکی، مالی و پولی و سابقه تجربه و مشاوره در سیستم بانکی بسیار مهم است. وکیل بانکی باید توانایی مواجهه با مسائل پیچیده و ارائه بهترین راه کار در حل اختلافات مرتبط با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را داشته باشد.

   تحلیل و دقت: برای بررسی معاملات مالی و مسائل پیچیده بانکی، دقت و توانایی در تحلیل درست مسائل در ابعاد مختلف حقوقی، اقتصادی، بازرگانی، تجاری و حتی سیاسی بسیار مهم است.

   مهارت های ارتباطی: وکیل بانکی باید توانایی ارتباط موثر با مشتریان، پرسنل و مدیران بانک ها، سایر وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری و البته قضات دادگاه ها و نیز مراجع غیر دادگستری مانند سازمان تعزیرات حکومتی و دیوان عدالت اداری در بیان کامل و صحیح انواع مباحث و موضوعات حقوق بانکی و نکات دقیق آن ها را داشته باشد.

   قابلیت مذاکره: توانایی مذاکره و رسیدن به توافقات میان طرفین در مسائل حقوق بانکی قبل از طرح هرگونه دعوا و یا حل و فصل آن قبل از صدور حکم دادگاه بسیار مهم است.

  پای بندی به قوانین و اخلاق حرفه ای: وکیل باید به اخلاق حرفه ای و تعهدات شغلی خود پای بند باشد و قواعد و قوانین را رعایت کند. این ویژگی ها باعث می شوند تا وکیل بانکی به عنوان یک مشاور حرفه ای و موثر در زمینه حقوق بانکی عمل کند و بهترین نتیجه را از عملکرد خود کسب نماید.

  وظایف وکیل بانکی در تهران چیست؟

  وظیفه اصلی وکیل بانکی، راهنمایی اشخاص در چگونگی دریافت خدمت از بانک ها و کمک در تصمیم گیری ها و رفع مشکلات حقوقی مرتبط با بانکداری است. وظایف وکیل بانکی به عنوان یک حرفه ای متخصص در زمینه بانکداری و مسائل مالی به شرح زیر می باشد:

  درخواست وکیل ارزی بیشتر بخوانید: درخواست وکیل ارزی {مشاوره رایگان} + تخفیف ویژه

  • مشاوره حقوقی: وکیل بانکی به مراجعه کنندگان و موکلان خود در زمینه مسائل حقوقی مرتبط با بانکداری و مالی مشاوره می دهد. این مشاوره ممکن است شامل تفسیر قوانین، قراردادهای بانکی و حقوق و تعهدات مشتریان باشد.
  • نمایندگی در دعاوی حقوقی: وکیل بانکی می تواند به عنوان نماینده بانک ها و یا نماینده اشخاص حقیقی و حقوقی وشرکت ها در دعاوی حقوقی آن ها با بانک ها عمل کند. این دعاوی ممکن است شامل اختلافات قراردادی، اعتباری، پولی و ارزی و سایر مسائل حقوقی باشد.
  • مذاکره: وکیل بانکی حتی می تواند در مذاکرات مختلف و جلسات بانک ها در خصوص معاملات و قراردادهای تسهیلات و تعهدات بانکی شرکت نماید و پیشنهادات مختلفی ارائه نماید.
  • تدوین قراردادها: وکیل بانکی این توانایی را دارد تا مشاوره های حرفه ای در خصوص تدوین قراردادهای بانکی در چارچوب مطابقت با قوانین بدهد و از منافع بانک ها و نیز مشتریان دفاع نماید.
  • تحقیقات حقوقی: وکیل بانکی باید دوره های حقوقی مرتبط با تخصص بانکی را گذرانده باشد و تحقیقات حقوقی انجام دهد تا بتواند در مورد تغییرات قوانین مرتبط با حوزه بانکداری و پولی و مالی صاحب نظر باشد و پیشنهادات مفیدی را ارائه نماید.
  • مشارکت در تدوین سیاست ها: وکلای بانکی می توانند در تدوین سیاست ها و بخشنامه ها و حتی قواعد بانکی راهنما باشند تا با رعایت قوانین به جلب اعتماد عمومی کمک کنند.

  وظایف وکیل بانکی در تهران چیست؟

  تاثیر وکیل بانکی در دفاع از دعاوی بانکی

  وکیل بانکی با تخصص و تجربه ای که در زمینه بانکداری دارد تاثیر بسیار مهمی در حفظ حقوق و منافع افراد جامعه، بانک ها و موسسات مالی دارد. او با تجربه خود بهترین دفاع از اشخاص را در دعاوی بانکی خواهد داشت. وکیل بانکی می تواند تاثیر بزرگی در نتیجه دعاوی بانکی داشته باشد و به موکلان خود کمک کند تا به بهترین نتیجه ممکن در مسائل مالی و بانکی دست یابند.

  منظور از دعاوی بانکی کدام نوع دعاوی است؟

  هر دعوایی که یکی از طرف های آن بانک یا موسسه مالی و اعتباری باشد آن را دعوای بانکی می گویند مانند دعوای بانک علیه مشتریان، دعوای مشتریان علیه بانک ها و دعوای بانک ها علیه یکدیگر و علیه بانک مرکزی که یک وکیل بانکی تسلط کامل بر این نوع دعاوی دارد. عمده دعاوی بانک علیه مشتریان می تواند با موضوعات زیر مطرح شود:

  • دعوی مطالبه طلب از سوی بانک

  این دعوا در حالتی مطرح می شود که وثایق و تضامین اخذ شده بابت تسهیلات و یا تعهدات، کفاف مطالبات بانک را نکند که در این صورت بانک می تواند در مقام مطالبه طلب، دادخواستی علیه مدیون اصلی و ضامن از بابت مطالبه اصل طلب و خسارات دیرکرد و یا وجه التزام و حق الوکاله وکیل و خسارات دادرسی مطرح نماید.

  • دعوای مطالبه ارز خارجی یا مطالبه ما به التفاوت نرخ ارز

  این دعوی در مواردی که بانک به مشتری خود تسهیلات ارزی داده و یا حواله ارزی به ذینفعی شخص خارجی فروشنده کالا به مشتری صادر نموده باشد مطرح می شود و در زمانی است که مشتری به تعهدات ارزی خود بابت ورود به موقع کالا به کشور طبق ضوابط و مقررات و نیز طبق ثبت سفارش های صادر شده عمل نکرده باشد.

  • تقاضای صدور اجرائیه از اداره اجرای اسناد رسمی

  این خواسته، در واقع دعوی به مفهوم خاص آن تلقی نمی شود چون نزد محاکم دادگستری طرح نگردیده است. این خواسته ی بانک در زمانی است که بابت تضمین بدهی مشتری از او وثیقه ملکی گرفته و در رهن خود برده باشد. هم چنین از آن جایی که قراردادهای تسهیلات بانکی جزو قراردادهای در حکم اسناد لازم الاجرا شمرده شده اند بانک می تواند درخواست صدور اجراییه نسبت به آن ها از اداره اجرای اسناد رسمی و یا دفترخانه تنظیم کننده سند رهنی نماید که پس از سیر مراحل اجرایی، وثیقه به مزایده گذاشته و به خریدار مزایده و یا به بانک انتقال پیدا می کند.

  • دعوای مطالبه چک و یا سفته

  معمولا بانک ها علاوه بر وثایق نقدی و ملکی، در بیشتر موارد برای  تضمین بازپرداخت طلب خود از مدیون یا ضامن سند تجاری، چک یا سفته به چند برابر وام اخذ می کنند تا به هر دلیلی که سند وثیقه کفاف وام و بدهی را نکرد و یا با مشکل مواجه شد و یا بعضا وثیقه ملکی با ادعای اشخاص ثالث از دست بانک خارج شد؛ بانک برای مطالبه طلب خود از طریق این اسناد تجاری اقدام کند. مسئولیت وام گیرنده و ضامن در تسهیلات بانکی و در اسناد تجاری به صورت تضامنی می باشد. (در خصوص مسئولیت تضامنی در مقالات دیگری به صورت مجزا ومفصل توضیح خواهیم داد.)

  منظور از دعاوی بانکی کدام نوع دعاوی است؟

  • دعوی مطالبه وجه ضمانت نامه

  این دعوی زمانی مطرح می شود که ذینفع ضمانت نامه ، قبل از سررسید و یا در سررسید، با ارائه اسناد لازم، وجه آن را از بانک مطالبه می نماید. در این حالت، بانک ناچار به پرداخت وجه به وی است و پس از پرداخت و در صورت عدم تسویه مبلغ پرداختی، و در صورتی که وثایق نقدی و یا مال غیر منقول از مشتری نداشته باشد باید بر روی تضامین اخذ شده که چک، سفته و یا قرارداد صدور ضمانت نامه می باشد دادخواست حقوقی در دادگاه بدهد.

  عمده دعاوی مشتریان علیه بانک ها در موضوعات زیر است:

  • دعوای فک رهن

  این دعوی زمانی مطرح می شود که علی رغم تسویه تسهیلات از طرف مشتری، بانک به دلایل غیر قانونی مانند وجود بدهی های غیر مستقیم دیگر از مشتری و یا ضمانت مشتری در وام های اشخاص دیگر در همان بانک، وثیقه در رهن خود را فک نمی کند که در این صورت شخص وثیقه گذار یا مدیون اصلی که ذی حق می باشند می توانند از دادگاه الزام بانک را به فک رهن از وثایق بخواهند.

  • دعوی الزام بانک به ارائه مفاصا حساب وام

  این دعوا در زمانی مطرح می شود که مشتری معتقد است محاسبات بانک نسبت به مبلغ مانده تسهیلات و سود و جرائم آن اشتباه و مخالف قوانین می باشد و بانک نیز حاضر به ارائه اسناد و مدارک در این خصوص نیست که در این نوع دعاوی دادگاه امر را به کارشناس رسمی حسابداری و امور بانکی ارجاع می دهد تا محاسبات را انجام دهد.

  • دعوی استرداد اسناد تضمینی و الزام بانک به آزادسازی وثایق

  این دعوی زمانی مطرح می شود که بانک علیرغم تسویه وام و بدهی، حاضر به عودت اسناد تضمینی مانند چک و سفته و یا آزاد سازی وثایق نقدی مانند سپرده های مشتری نیست.

  • دعوی ابطال شروط قراردادهای بانکی

  این دعوا زمانی مطرح می شود که به هر دلیل قانونی، شروط مندرج در قرارداد بین مشتری و بانک در مخالفت با قوانین و بخشنامه های بانک مرکزی باشد. در این صورت مشتری می تواند برای بی اثر کردن این شروط، دادخواست ابطال شرط را به دادگاه بدهد.

  • دعوی استرداد وجوه مازاد بر طلب واقعی بانک

  این دعوی نیز در زمانی است که مشتری وام را تسویه نموده و یا بانک از محل وثایق مشتری، وام را تسویه نموده لیکن مشتری مدعی است که محاسبات بانک از بابت سود و جرائم اشتباه بوده و در نتیجه مبلغی مازاد بر استحقاق خود دریافت کرده است. در این حالت نیز امر به کارشناس حسابداری و امور بانکی ارجاع می شود و مبلغ صحیح و واقعی طلب بانک اعلام و بر اساس آن، رای بر عودت مبلغ اضافی صادر می شود.

  • دعوی ابطال ضمانت نامه بانکی

  این دعوی در جایی مطرح می شود که ذینفع ضمانت نامه علیرغم اجرای تعهدات قراردادی از سوی متعهد ضمانت نامه (مضمون عنه) ضمانت نامه را ابطال نمی نماید و بانک در سررسید ناچار به تمدید ضمانت نامه می گردد. در خصوص این دعوی نیز به صورت کامل در مقالات نیکووکیل توضیح خواهیم داد.

  چرا مراجعه به وکیل امور بانکی ضروری است؟

  پیچیدگی مسائل حقوقی در جوامع صنعتی کنونی موجب شده است تا بسیاری از افراد برای انجام امور روزمره خود، به ویژه در حوزه مسائل مالی، به وکلای متخصص مراجعه کنند. بسیاری از این افراد برای امور شخصی و روزمره خود وکیلی اختصاصی استخدام کرده و مسائل حقوقی خود را به او واگذار می‌کنند. متأسفانه، در کشورهای در حال توسعه این روند معمول نیست و مردم تا زمانی که با مشکلات متعدد حقوقی مواجه نشوند، به مشاوران و وکلا مراجعه نمی‌کنند.

  با این حال، مشاهده می‌شود که در این کشورها نیز تعداد افرادی که به مشاوران و وکلای متخصص مراجعه می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است و این روند می‌تواند نویدبخش کاهش بسیاری از زیان‌های احتمالی برای افراد باشد. دعاوی بانکی که بسیار پیچیده هستند، در صورت عدم استفاده از یک وکیل خبره در امور بانکی، محکوم به شکست خواهند بود و نتایج جبران‌ناپذیری به دنبال خواهند داشت.

  قوانین و مقررات پیچیده و گیج‌کننده‌ای که بر امور بانکی حاکم است، باعث شده تا وکلای متخصص در این زمینه با صرف زمان، انرژی، مطالعه و کسب تجربه در دعاوی مختلف، به تخصص ویژه‌ای دست یابند. شما می‌توانید از همین صفحه در دادسان درخواست وکیل امور بانکی کنید؛ پس از درخواست، لیستی از وکلای متخصص امور بانکی دریافت می‌کنید و می‌توانید مناسب‌ترین وکیل را انتخاب کنید.

  جمع بندی

  ما در این مقاله در مورد وکیل بانکی در تهران، و تخصص هایی که دارد و چه کاری انجام می دهد  صحبت کردیم. نرگس صفرزاده به عنوان یک وکیل بانکی متخصص در کرج و تهران دارای تجربه کامل و تسلط کافی در انواع دعاوی بانکی می تواند به اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی مانند شرکت ها در پرونده های بانکی و تجاری مشاوره و در دادگاهها از آن ها دفاع نماید.

  نرگس صفرزاده

  نرگس صفرزاده

  موسس مجموعه نیکو وکیل، وکیل پایه یک دادگستری، با بیش از 20 سال سابقه وکالت در زمینه دعاوی بانکی ، تجاری و...

  کانال های آموزشی ما

  مقاله های برتر

  تنظیم لایحه چیست؟

  تنظیم لایحه به چه معنا است؟ نحوه تنظیم لایحه یک امر کاملاً حرفه‌ای به شمار می‌رود که افراد معمولی در جامعه توانایی تهیه حتی پیش

  مشاهده
  درخواست وکیل در گلشهر

  وکیل در گلشهر چیست؟ بدون شک تمامی افراد یک بار در زندگی خود خواسته و یا ناخواسته با اختلافات حقوقی رو به رو شده‌اند که

  مشاهده
  وکیل الزام به سند رسمی

  وکیل الزام به سند رسمی چیست دعاوی الزام به سند رسمی یکی از مشکلاتی است که ممکن است افراد بسیاری درگیر آن باشند. در حقیقت

  مشاهده
  5 1 رای
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  23 نظرات
  قدیمی‌ترین
  تازه‌ترین بیشترین رأی
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  زهرا
  9 ماه قبل

  با سلام و احترام
  با تشکر از مطالب بسیار مفید و کاربردی در خصوص وکیل بانکی که ارئه نمودید واقعا در بین مقاله های موجود بهترین بود . با تشکر

  ali
  8 ماه قبل

  با سلام و احترام
  ممنون از مطالب خوب شما،
  خيلي بهتر بود كلاس اموزشي آنلاين برگزار مي كرديد. متشكر

  مرضيه
  8 ماه قبل

  سلام و ادب
  مطالب سايت تون خيلي عالي است من خيلي دوست دارم پيش شما كار آموز باشم .

  رضا حاصلی
  8 ماه قبل

  درود
  خیلی عالی
  کاش من زودتر به فکرم میرسید که میتونستم از وکیل در مذاکره با بانک استفاده کنم , تا جریمه بیشتری پرداخت نکنم .

  جاورسینه
  8 ماه قبل

  سلام
  من پیج اینستاگرام و سایت شما را بازدید کردم و موضوع های کاربردی خوبی گفتید , خیلی بهتر بود مطالبی که قبل از وام گرفتن مخصوصا برای شرکت ها باید بدانیم تا از پرداخت ضمانت نامه های بیشتر و غیره… مطلع شویم .
  پیشگیری بهتر از درمان است
  برای مشاوره حتما مزاحم شما می شوم . با تشکر

  ابراهيمي
  8 ماه قبل

  درود
  يك سوال داشتم در خصوص مشاوره و يا حضور جنابعالي به عنوان نمايده براي شركت در جلسه جهت رفع مشكلات اختلاف بهره و سود بانكي همچنين تغيير ضمانت نامه باشه .
  خواستم بدونم هزينه آن چقدر است ؟
  با تشكر

  رحیم حیدری
  8 ماه قبل

  با سلام و احترام

  من در سال 1393 وامی از بانک گرفتم و معازه تجاری خودم را در رهن بانک گذاشتم. بخاطر مشکلات مالی و نداشتن نقدینگی، نتوانستم وام را برگردانم و بانک ملک من را با ارزیابی خیلی پایین و زیر قیمت به مزایده گذاشت و با سود 44 درصد از من ملک را به نام خود کرد. من در دادگاه بخاطر سود بالا شکایت حقوقی و کیفری کردم ولی رای به نفع بانک دادند. الان بانک می خواهد ملک مرا تخلیه و کارگرانم را بیکار کند. چه کار می توانم بکنم؟ راهی دارد؟ آیا می توانم اقاله کنم؟

  متشکرم

  قاسمي
  8 ماه قبل

  سلام ؛ ببخشيد سوالي داشتم .

  پدر ما مدت 5 ماه است که فوت نموده و سپرده در بانک دارد ولی ما هنوز برای دریافت آن مراجعه نکردیم. آیا سود سپرده در این 5 ماه به حساب تعلق می گیرد؟

  متشكر

  كريمي راد
  8 ماه قبل

  ببخسيد من سوال داشتم ، اگر هم لازمه يه وقت مشاوره به من بديد.
  سوال ؟
  من مدير عامل شركتي هستم و حق امضاي اسنادبا من است . الان به خاطر سفر به خارج ميخوام اين اختيار به يكي ديگر از مديران بدهم. آيا ممكن است و مشكلي پيش نمي آيد؟

  نرگس صفرزاده
  مدیر
  8 ماه قبل
  پاسخ به  كريمي راد

  سلام در صورتی که حق تفويض اختیار در اساسنامه برای شما پیش بینی شده باشد، مشکلی ندارد و باید در قالب وکالتنامه رسمی محضری این کار را انجام دهید.

  محمد حسین
  7 ماه قبل

  سلام برای مشاوره وکیل بانکی باید باهاتون تماس بگیرم؟ یا از طریق سایت این کارو کنم

  محدثه
  7 ماه قبل

  سلام ممنون از این مطلب خوبتون من از طریق پیج اینستاگرامتون اومدم و این مطلب رو خوندم، واقعا عالیه

  رضا
  7 ماه قبل

  سلام بنده در تسهیلات بانکی خودم به مشکل خوردم، باهاتون تماس گرفتم عالی بود، ممنونم

  مبین
  7 ماه قبل

  سلام در خصوص دعاوی ملکی هم شما خدمات دارید؟

  جهانگیری
  6 ماه قبل

  عالی وبسیار کاربردی…

  23
  0
  افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

  وکیل بانکی در تهران + مشاوره رایگان

   شبکه های مجازی ما